Чим зайняти дітей в дорозі — 20 цікавих ігор і занять

Чим зайняти дітей в дорозі — 20 цікавих ігор і занять

Весна. З першими теплими днями хочеться не тільки проводити більше часу на свіжому повітрі, а і подорожувати.

Довгі години дороги в дітей рідко проходять без капризів та нудьгування.

Сьогодні батьки вважають чудовим варіантом вирішення цієї проблеми використання ґаджетів (смартфонів, планшетів тощо), які можна вручити дитині й спокійно доїхати до місця призначення. Але потрібно розуміти, що час, який дитина проводить з ґаджетом у руках, має бути дозованим. Окрім того, через певний проміжок часу вони також набридають дитині. Тому варто запастися іншими варіантами дозвілля.

Добірку таких розваг для сайту Mel.fm склала авторка книжок («Математика в твоих руках», «Математика вприпрыжку») та розвивальних ігор Женя Кац. А ми до неї додали ще інші цікаві варіанти.


Отож, до вашої уваги — 20 ігор та занять, які допоможуть розважити дитину в автомобілі.

    1. ІГРИ НА УВАЖНІСТЬ

    1) «Що за вікном?»

    Навіть наймолодшим діткам сподобається шукати за вікном предмети певного кольору (наприклад, червоні), форми (круглі), візерунку (смугасті).

Або кожен може обрати собі колір і протягом поїздки чи певного проміжку часу рахувати автомобілі цього кольору. Переможе той гравець, хто побачить більше «своїх» машин. При цьому популярні (срібний, чорний і білий) кольори краще не обирати.
    2) Пошукові змагання

    Старші діти можуть змагатися, хто першим нарахує три трактори (можна, пять). Рахувати можна будь-що: велосипеди, стада корів, лелек на дахах, будівлі з колонами, пам’ятники, світлофори. Головне, щоби в кожного гравця був листочок, на якому він робитиме позначки, скільки цікавих об’єктів він побачив.

    Такі ігри розвивають увагу і фантазію дітей, навчають їх розважати себе за будь-яких обставин.

Різноманітні ігри на уважність можна пропонувати дитині не лише в авто, а й у потязі, літаку, аеропорту чи в автобусі.
    2. ІГРИ НА АРКУШІ ПАПЕРУ

    1) Домальовки

    Для гри потрібні два олівці різних кольорів та аркуш паперу. Один із гравців малює лінію своїм олівцем, а інший перетворює цю лінію на щось своє. Аркуш в процесі гри можна перевертати. Можна домальовувати будь-яку карлючку до кумедного створіння, додаючи руки, ноги та очі.

    А можна спробувати розгледіти, на що схожа ця лінія, і додати відсутні деталі.

«Може, це дзьоб птаха або хобот слона? А он та штука — кузов машини?»
    2) Перегони

    На аркуші в клітинку ви довільно малюєте трасу і виставляєте крапки на лінії старту. За кожен хід «машинка» може проїхати або стільки ж клітин, як і за попередній, або на одну більше. Завдання — пройти всю трасу і не вилетіти з поворотів. Той, хто не розрахував траєкторії і врізався у край, починає знову з одиничного руху.

    3) «Бики та корови»

    Кожен гравець задумує тризначне число та намагається відгадати число суперника.

«Бик» — це правильна цифра, яка стоїть на правильному місці. «Корова» — правильна цифра, але не на правильному місці.
     Наприклад, якщо загадане число «273», а суперник робить припущення «123», то відповідь буде «один бик та одна корова».

В даному випадку цифра «3» — бик, вона стоїть в потрібному місці, а «2» — корова, стоїть не там, де в загаданому числі. Якщо запитати 250, то відповідь буде «один бик», а якщо «237», то — «бик і дві корови». Якщо другий гравець запитає «965», перший відповідає «порожньо». Це означає, що жодної з цих цифр немає в загаданому числі."
    При цьому перший гравець не каже, котра з цифр є биком, а яка — коровою, тож суперникові треба зробити кілька спроб та скористатися логікою.

    Так само можна грати і з чотиризначними числами, і зі словами з 4-5 літер.

Чим зайняти дітей в дорозі - 20 цікавих ігор і занять на learning.ua

    3. СЛОВЕСНІ ІГРИ

    В дорозі можна грати в різні словесні ігри, орієнтуючись на вік учасників та їхні уподобання.

    Психолог та мама двох діток Олена Пузатко рекомендує такі усні ігри:

    1) Слова

    Правила такі ж, що й для знайомої гри в міста. Нове слово починається на букву, якою закінчується попереднє слово. Наприклад, яблуко — острів — вода.

Ця гра буде особливо корисною для діток, які тільки почали вивчати букви і звуки.
    2) «Що поміститься в банку?»

    Це — ускладнений варіант гри «Слова». Потрібно називати слова за тієї ж умови, що і в звичайній грі, але враховувати «місткість» банки. Наприклад, слово «острів» вже не підходить, бо в банку не поміститься.

    3) Асоціації

    Перший учасник називає будь-яке слово, другий говорить слово-асоціацію і т.д. В кінці виходить дуже цікавий асоціативний ряд. Наприклад, окунь-рибалка-озеро-вода-лід-Північний полюс-географія ...

    4) «Вгадай, хто ти»

    Гра з серії «Питання — відповідь». Один учасник гри вгадує, хто він, ставлячи всім питання, які вимагають відповіді «так» або «ні». Слово для загадки можна написати, приклеїти за допомогою липкого листочка на лоб того, хто вгадує, або просто усно домовитися.

    5) «Вгадай-но!»

    Потрібно загадати предмет, який знаходиться в полі зору дітей. Правила ті ж, що й для гри вище. Учасники ставлять питання про характеристики предмета, на які можна відповісти тільки «так» або «ні».

    6) Співаємо пісні

    Весело та невимушено проходить час в дорозі за співом. Звичайно, така розвага більш доречна в своєму авто, ніж в автобусі, літаку, поїзді.

    Можна називати слово або фразу, (широко поширені в піснях, наприклад, «зима», «любов», «дружба»), згадувати і співати пісні з цими словами. Хто більше знає, той і виграв.

А можна просто вмикати улюблені диски (як, варіант, підготувати добірки з різдвяними, новорічними піснями) і співати під них разом з дітками.
    7) «Вгадай мелодію»

    Для цієї гри потрібно вмикати або наспівувати найперші ноти програшу до пісні або перший рядок. Виграє той, хто вгадав першим, що це за пісня. Можна потім заспівати всю пісню разом.

 

    Далі — 5 варіантів словесних ігор від Жені Кац:

    1) «Я беру з собою в дорогу...»

    Ведучий замислює правило-критерій, за яким він «візьме в дорогу» ті або інші предмети. Наприклад, це можуть бути всі круглі предмети або, складніше, їстівні, що починаються з голосної.

    Він починає гру, даючи одну правильну відповідь: «Я беру з собою...кавун». Інші учасники ставлять ведучому питання, намагаючись зрозуміти критерій, за яким він обирав предмет. Вони можуть запитати, чи бере він із собою банан, апельсин, огірок тощо, і з відповідей «так» або «ні» намагатися відгадати правило.

Коли хтось думає, що відгадав правило, він говорить про це і називає правило. Якщо правило названо невірно, то він виходить з гри. Малюкам можна давати кілька спроб.
    2) Четвертий зайвий

    Гравці загадують один одному три слова з однієї групи предметів і четверте — з іншого. Решта повинні вгадати, що зайве. Але в цій грі важливо не тільки вгадати зайве, а й пояснити своє рішення. І якщо пояснення хороше, то цілком можна визнати правильним і не те рішення, яке задумав автор.

Наприклад: огірок, банан, морквина, вишня (зайва вишня, вона маленька і не довга, а кругла). Груша, картопля, яблуко, персик. Тут буде зайва картопля: це овоч, а не фрукт.
А от в групі «Огірок, помідор, ківі, горох» зайвими можуть бути і помідор — він іншого кольору, і горох — він росте в стручках, і ківі — він пухнастий, і огірок — він довгий.
    3) Визначення

    Гравці домовляються, на яку букву вони будуть вигадувати слова, а потім починають давати їм власні визначення.

    Наприклад, всі придумують слова, що починаються на літеру «К».

Це — багато гілок, але менше, ніж дерево.
Це — дуже колюча рослина з пустелі.
Це — дуже кисла червона ягода.
Це — те,що потрібно перегортати.
Це напій, схожий на каву з молоком за кольором.
    4) «Шнуцати»

    Ведучий загадує дієслово і замінює його словом «шнуцати». Решта гравців повинні ставити запитання і відгадати дієслово. Питання можуть бути розгорнутими, єдине обмеження — завжди замінювати дієслово (і похідні) словом «шнуцати».

    Наприклад, загадано «снідати». Запитання можуть бути такими:

Що потрібно, щоб якісно пошнуцати? (Ложка, виделка і ніж);
Коли найчастіше шнуцають? (Щоранку);
У шнуцерів є професійне свято? (Ні).
    5) Потрійна нісенітниця

    Кожен загадує літеру і складає смішну фразу з трьох або більше слів, щоби кожне починалося саме з цієї літери.

Наприклад, синя синичка сонно співає серенади.
     Крім того, можна вигадувати власні сімейні казки та історії — і записувати їх на зупинках.

Чим зайняти дітей в дорозі - 20 цікавих ігор і занять на learning.ua

    4. НАСТІЛЬНІ ІГРИ

    Зараз у продажу з’явилася величезна кількість цікавих настільних ігор. І, якщо раніше це були виключно «ходилки» з кубиком і фішками на полі, то тепер різних ігор продається дуже багато. Деякі з них відмінно підходять для різновікової компанії.

    В дорогу найкраще брати компактні ігри, які не мають дрібних деталей (адже вони легко загубляться) і не вимагають стійкості при грі (при русі в транспорті такі ігри просто розсипляться і засмутять малюка).

    Хорошими варіантами можуть бути «Dobble», «Uno», «Сortex», «Fit&fun» тощо.

    Розповімо детальніше про одну з них — «Dobblе». Це — гра з круглими картками, на кожній з яких зображено вісім маленьких картинок. Картки так влаштовані, що на будь-якій парі карток є лише одна однакова картинка. Завдання в тому, щоб швидко її знайти і назвати. А взагалі в цієї гри є п’ять різних варіантів правил.

    Вона підходить як для дітей років з чотирьох, так і для дорослих. Ми перевіряли — грати дуже весело й цікаво.

    5. РУХЛИВІ ІГРИ НА ЗУПИНКАХ

    Щоб діти легше переносили довгий шлях, психолог Олена Пузатко рекомендує давати їм можливість порухатися, побігати, пострибати. Тож заплануйте для поїздки на автомобілі зупинки в дорозі, намагайтеся це робити кожні 2 години.

Вибирайте для зупинки безпечне місце — щоб була ділянка для прогулянок подалі від дороги. Нехай діти побігають вдосталь.
    1) Варіантом рухливої гри може стати всім відомий «квачик» або «чаклунчики»: це коли один або двоє ведучих — чаклуни і ганяються за іншими. Той, кого наздогнали та «зачаклували» завмирає на місці, розкинувши руки, та гукає «чай-чай-виручай». Інші гравці можуть пробігти повз та розчаклувати, торкнувшись його долоні.

    2) «Тихше їдеш, далі будеш, стоп!»

    Доки ведучий промовляє ці слова, гравці намагаються тихенько до нього підійти ззаду. Але, щойно сказавши «стоп!», він обертається і штрафує тих, хто не встиг завмерти на місці. Гру можна ускладнювати, задаючи смішні або каверзні питання. Якщо той, хто відповідає, похитнеться або не зможе відповісти, він робить два кроки назад.

    Спеціалісти наголошують, що чим меншою є дитина, тим частіше їй потрібно перемикатися з однієї діяльності на іншу. Тому всі ґаджети/іграшки ідеально поєднувати зі спілкуванням, різними усними розвагами та рухливими іграми.

Наприклад, подивилися мультфільм, пограли в усну гру, далі помалювали, порухалися, поспівали, пограли в настільні ігри або іграшками, вигадали нову усну розвагу. Такий розподіл допоможе урізноманітнити дозвілля дітей та дозволить батькам періодично відпочивати і насолоджуватися дорогою.
    Сподіваємося, ці ідеї допоможуть вам провести час у дорозі весело та з користю. Головний секрет, за твердженням психолога, — «грати самим захоплено і з радістю та проявляти до дітей максимум терпіння, турботи і любові».

    Бажаємо приємних поїздок!